Değerli seven ya da ilgi duyan,

Kendinden üçüncü tekil şahıs olarak bahsetmeyi tuhaf sayan biri olarak aşağıda okuyacağınız metni yıllar önce kaybettiğim, çok sevdiğim arkadaşım ve menajerim Anuş Bakış’ın yazdığını söylemeliyim öncelikle. Müzikli ve oyunlu sanat hayatıma onun bıraktığı yerden devam ediyorken, yine onun yazdığı metni de aynı koşullarda devam ettirmek istedim. Kendi resmi web sitemde yabancılaştırma efekti gibi gelmesin diyedir bu açıklamam. Kendisini sevgi ve rahmetle anıyorum…

***

Gazeteci Orhan Aldinç’le resim öğretmeni Süheyla Aldinç’in tek kızı olarak İstanbul’da doğdu. Eski adı “Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu” olan Marmara Üniversitesi Seramik Fakültesi, Seramik Bölümü’nden diploma aldı. Yıldız Porselen Fabrikası’nda altı yıl desinatör olarak çalıştı. Aynı yıllarda müzik çalışmalarını amatör olarak sürdürdü.

Ayşegül Aldinç’in sanat kariyeri ilk olarak 1981’de İrlanda’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’na Modern Folk Üçlüsü ile katılıp, Ali Kocatepe’nin bestesi olan “Dönme Dolap” isimli şarkıyı seslendirmesi ile başladı. 1988 yılında ilk albümü “Ve Ayşegül Aldinç” ile profesyonel müzik hayatına geçiş yaptı. ‘Karasevda’, ‘Gözlerin Su Yeşili’ gibi hitlerin bugüne kadar geldiği bu albümden sonra, 1991 yılından içinde “Sorma” gibi daha sonra bir çok önemli şarkıcı tarafından da söylenen hiti barındıran “Benden Söylemesi” isimli albümü yayınlandı. 1993’te Onno Tunç’un müzik yönetmenliğini yaptığı “Alev Alev” albümü ‘Alev Alev’, ‘Yanlışsın’, ‘Al Beni’ gibi hitler üretti.

1996’da çıkan “Söze Ne Hacet” isimli albüm ise ‘Alimallah’, ‘Beni Hatırla’, ‘Anladım Ben Seni’ gibi şarkılarla unutulmaz oldu. 2000 yılında çıkardığı “Nefes” albümünde ise ‘Ben Kimselere Yar Olmam’, ‘Haberi Yok’ ve albüme ismini veren ‘Nefes’ öne çıktı.

Ayşegül Aldinç, müzik çalışmalarının yanısıra, oynadığı sinema filmleri ve dizilerde önemli yönetmen ve oyuncularla çalışıp, çeşitli ödüller aldı. Bunlar arasında en önemlileri; 1986 yılında yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı ve Ediz Hun’la başrolleri paylaştığı “Acımak”, 1987’de Şerif Gören’in yönettiği, bir çok dış festivalde gösterilen, başrolleri Kadır İnanır’la paylaştığı “Katırcılar”, 1989’da Tarık Akan’la oynadığı, bir Yavuz Özkan filmi olan “Yağmur Kaçakları”, 1992-1993 döneminde Tarık Akan’la oynadığı, Yusuf Kurçenli’nin tv dizisi “Taşların Sırrı”, yine Orhan Oğuz’un yönetmenliğinde, Uğur Yücel’le oynadığı 1994 yapımı tv dizisi “Aziz Ahmet”, aynı yıl Tunca Yönder’in sinema filmi olan “Ağrıya Dönüş”, 1995 yapımı, kendisine Adana Altın Koza Film Festivali ve Magazin Derneği Ödülleri’nde ‘Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü’nü kazandıran Osman Sınav’ın filmi ‘Gerilla’dır.

***

Daha sonra 1999 yılında, o zamana kadar Türkiye’de en çok seyirciyi toplayan Gani Müjde’nin “Kahpe Bizans” filminde ve yine aynı yıl gösterime giren bol ödüllü “Güle Güle” filminde oynadım. 2000 yılında yine Yavuz Özkan ve Tarık Akan’la ikinci kez “Hayal Kurma Oyunları”nda bir araya geldik. 2001 yılında bir BKM projesi olan tv dizisi “Aşk ve Gurur”da, 2003 yılında bir Trt dizisi olan “Son Yaprak”ta, 2005 yılında ise “Misi” isimli tv dizisinde oynadım. Sanat kariyerim boyunca, Avrupa’nın bir çok başkentinde, Amerika, Çin ve Rusya (Sibirya) gibi ülkelerde konserler verdim.

2010 yılında, Sezen Aksu’ya ait olan “O Kız” ve “Ağla” isimli şarkıları barındıran single ve hemen ardından çıkardığım, yine bir Sezen Aksu şarkısı olan “Li Lal Lal La La” isimli single ile müzik marketlerdeki yerimi tekrar aldım.

2011 yılında, bir Gani Müjde projesi olan “Pis 7’li” adlı dizide 3 sezon boyunca ‘Esma Sultan’ karakterini canlandırdım.

2015’in Nisan ayında, sözü ve müziği Mabel Matiz’e ait olan “Bir Tek Gördüğüm” single çalışmam dijital ortamlarda yayınlandı.

29 Ocak 2016 tarihinde ‘sahibinin sesi’ konsepti ile son albümüm Sek’iz müzik severler ile buluştu.

Login